Пасля 29 дзён і 64 жорсткіх спаборніцтваў

Пасля 29 дзён і 64 жорсткіх спаборніцтваў незабыўны чэмпіянат свету нарэшце падышоў да канца.Канчатковая вырашальная бітва паміж Аргенцінай і Францыяй уключала ў сябе ўсе элементы, якія варта чакаць у футбольнай гульні.Месі з кубкам, залатыя буцы Мбапэ, Раналду, Модрыч і іншыя зоркі развітваюцца са этапам Кубка свету, што прывяло да мноства новых рэкордаў у Кубку свету, юныя падлеткі з бясконцай маладосцю... Чэмпіянат свету, які аб'ядноўвае многіх Прэзідэнт ФІФА Інфанціна ацаніў яго як "лепшы чэмпіянат свету ў гісторыі", што прымусіла людзей яшчэ раз зразумець, чаму футбол можа стаць відам спорту нумар адзін у свеце.

Падлік рэкордаў, чэмпіянат свету са "зместам"

Многія заўзятары, якія сталі сведкамі цудоўнага фіналу, наракалі: гэта незабыўны чэмпіянат свету, якога няма.Не толькі з-за ўзлётаў і падзенняў фіналу, але і многія статыстычныя дадзеныя пацвярджаюць, што гэты чэмпіянат свету сапраўды вельмі "змест" з розных аспектаў.

Пасля заканчэння гульні серыя дадзеных таксама была афіцыйна пацверджана ФІФА.У якасці першага чэмпіянату свету ў гісторыі, які праводзіцца зімой на Блізкім Усходзе і ў паўночным паўшар'і, было пабіта шмат рэкордаў:
На гэтым чэмпіянаце свету каманды забілі 172 галы ў 64 гульнях, пабіўшы папярэдні сумесны рэкорд чэмпіянату свету 1998 года ў Францыі і чэмпіянату свету 2014 года ў Бразіліі ў 171 мяч;Аформіў хет-трык на чэмпіянаце свету і стаў другім гульцом у гісторыі чэмпіянатаў свету, які выканаў хет-трык у фінале;Месі выйграў прэмію «Залаты глобус» і стаў першым гульцом у гісторыі чэмпіянатаў свету, які выйграў гэты гонар двойчы;Серыя пенальці - пятая серыя пенальці на гэтым чэмпіянаце свету, і гэта серыя з найбольшай колькасцю серый пенальці;у агульнай складанасці 8 гульняў у гэтым кубку былі 0-0 у асноўны час (уключаючы дзве гульні на выбыванне), што з'яўляецца сесіяй з найбольшай колькасцю нулявых нічыіх;у топ-32 на гэтым чэмпіянаце свету, Марока (нарэшце заняла чацвёртае месца) і Японія (нарэшце заняла дзевятае месца), абедзве стварылі лепшыя вынікі афрыканскіх і азіяцкіх каманд на чэмпіянаце свету;У фінале чэмпіянату свету для Месі гэта было 26-е выступленне на чэмпіянаце свету.Ён абышоў Мэтхауса і стаў гульцом з найбольшай колькасцю выступленняў у гісторыі чэмпіянатаў свету;у перамозе Партугаліі над Швейцарыяй з лікам 6-1 39-гадовы Пепе Хэ стаў самым узроставым гульцом, які забіў гол у накаўт-стадыі чэмпіянату свету.

спаборніцтвы01

Змрок багоў пакідае пасля сябе не толькі змярканне герояў

Калі ўначы стадыён Лусаіль быў асветлены феерверкамі, Месі прывёў Аргенціну да перамогі ў Кубку Геркулеса.Восем гадоў таму ён прапусціў чэмпіянат свету на «Маракане» ў Рыа-дэ-Жанэйра.Праз восем гадоў 35-гадовая зорка стала бясспрэчным каралём новага пакалення ў доўгачаканым.

Па сутнасці, чэмпіянат свету ў Катары з самага пачатку атрымаў фон "Змяркання багоў".Ніколі раней на чэмпіянаце свету не развіталася столькі ветэранаў.Больш за дзесяць гадоў Раналду і Месі, «блізняты-блізняты», якія стаяць на вяршыні сусветнага футбола, нарэшце дамагліся «апошняга танца» ў Катары.Пяць разоў на спаборніцтвах іх твары мяняліся з прыгожых на рашучыя, а сляды часу надыходзілі бясшумна.Калі Раналду расплакаўся і выйшаў з распранальні, на самай справе гэта быў час, калі многія фанаты, якія назіралі, як яны растуць, развіталіся з маладосцю.

Акрамя Месі і Раналду, на гэтым чэмпіянаце свету развіталіся Модрыч, Левандоўскі, Суарэс, Бэйл, Тыягу Сілва, Мюлер, Нойер і інш. Так шмат выдатных гульцоў.У прафесійным футболе і спартыўных спаборніцтвах увесь час з'яўляецца новае пакаленне зорак.З-за гэтага былыя куміры непазбежна дойдуць да моманту змяркання герояў.Хоць і надышлі «Змярканне багоў», але юнацкія гады, якія яны суправаджалі, назаўсёды застануцца ў памяці людзей у іх сэрцах.Нават калі ім будзе сумна ў душы, людзі будуць памятаць цудоўныя моманты, якія яны пакінулі ззаду.

Маладосць бясконцая, і будучыня - гэта пляцоўка для іх, каб пагуляць мускуламі

На гэтым чэмпіянаце свету таксама пачала з'яўляцца свежая кроў "пост-00-х".Сярод усіх 831 гульца 134 з'яўляюцца "пост-00-мі".У іх ліку першы гол на чэмпіянаце свету "пасля нулявых" у першым туры групавога этапу забіў англійскі Белінгем.З гэтым голам 19-гадовы хлопец стаў самым маладым гульцом, які забіў гол у гісторыі чэмпіянатаў свету.Дзесятае месца таксама адкрыла прэлюдыю да выхаду маладога пакалення на этап Кубка свету.

У 2016 годзе Месі з расчараваннем абвясціў аб сыходзе са зборнай Аргенціны.Энцо Фернандэс, якому на той момант было ўсяго 15 гадоў, напісаў, каб захаваць свайго куміра.Праз шэсць гадоў 21-гадовы Энцо апрануў сіне-белую майку і змагаўся бок аб бок з Месі.У матчы 2-га тура групавога матчу супраць Мексікі менавіта яго і Месі гол вярнуў Аргенціну з абрыву.Пасля гэтага ён таксама адыграў важную ролю ў працэсе перамогі каманды і атрымаў узнагароду лепшага маладога гульца на турніры.

Акрамя таго, «новаму залатому хлопчыку» Гарві ў іспанскай камандзе сёлета споўнілася 18 гадоў і ён з'яўляецца самым маладым гульцом у камандзе.Паўабарона, сфарміраваная ім і Педры, стала будучым чаканнем Іспаніі.Ёсць таксама Фодэн з Англіі, Альфонса Дэвіс з Канады, Джоан Армені з Францыі, Фелікс з Партугаліі і інш., усе яны добра гулялі ў сваіх камандах.Маладосць - гэта толькі некалькі чэмпіянатаў свету, але на кожным чэмпіянаце свету заўсёды ёсць маладыя людзі.Будучыня сусветнага футбола будзе эпохай, у якой гэтыя маладыя людзі будуць працягваць гуляць мускуламі.